Wiertła – jakich wierteł używać do metalu, a jakich do drewna?

Wiertła

Wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu

Na samym początku warto zaznaczyć, że wszystkie wiertła, w tym również wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu, charakteryzują się zbliżoną budową. Każdy model posiada kształt walca i wyposażony jest w gładką dolną część mocującą, którą umieszcza się w głowicy wiertarki. Trzeba również dodać, że każde wiertło zakończone jest ostrzem. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór wierteł posiadających różny kąt nachylenia. Wiertła wyposażone w kąt 135 stopni są przeważnie wiertłami krzyżakowymi lub inaczej dwuścianowymi – do ich największych zalet zaliczyć należy zmniejszone ryzyko wyślizgnięcia się wiertła na początku wiercenia i zwiększoną stabilizację. Wiertła o kącie 118 stopni nazywane są wiertłami wierzchołkowymi, co oznacza, że mają one jeden główny punkt styku z obrabianą powierzchnią. Wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu wykonywane są z wysokojakościowej stali narzędziowej, a do ich produkcji używa się trzech metod, które gwarantują najwyższą jakość produktu. Najtańsze są wiertła walcowane i frezowane. W pierwszym przypadku produkty powstają na wskutek  na skutek lub wskutek tzw. walcowania segmentowego na gorąco, w drugim wyżłobienia produkowane są za pomocą frezarki. Droższe wiertła wykonuje się w procesie szlifowania z surowego materiału.

Wiertła przeznaczone do wiercenia w drewnie

Wiertła przeznaczone do pracy w drewnie mają zbliżoną budowę do wierteł przeznaczonych do pracy w metalu. Podobnie jak one posiadają część mocującą oraz spiralny korpus zakończony ostrzem. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór wierteł o innych kształtach. Do najchętniej wybieranych należą wiertła: spiralne, płaskie, kręte, otwornicowe i sednikowe.
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.