Co warto wiedzieć na temat pił stolarskich?

Piły stolarskie

Piły stolarskie – podstawowe informacje

Do najchętniej wykorzystywanych w stolarstwie pił należą bez wątpienia piły tarczowe. Urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim do wzdłużnego cięcia desek, bali i łat, a także do skośnego piłowania fryzów i tarcicy. Pilarki to maszyny wydajne i stosunkowo łatwe w obsłudze, dlatego też używa się ich w większości przedsiębiorstw działających w branży drzewnej, w warsztatach stolarskich oraz zakładach usług leśnych. Cięcie materiału możliwe jest dzięki specjalistycznym zębom, które umieszczone zostały na krawędziach metalowej piły, to właśnie dzięki nim otrzymuje się krawędź o względnie gładkiej powierzchni, a także wąski podcios. Cięcie jest dokładne i proste, pod warunkiem, że urządzenie zostało ustawione stabilnie i geometrycznie.

Stołowa pilarka tarczowa – budowa

Klasyczna stołowa pilarka tarczowa składa się z podstawy, na której zamontowany jest blat z aluminium lub ze stali, oraz wałka z przymocowaną piłą tarczową. Obracający piłę wałek, napędzany jest paskiem klinowym. Warto również zaznaczyć, że jego obrót możliwy jest dzięki silnikowi, który umieszczany jest zazwyczaj w dolnej części urządzenia, bezpośrednio pod blatem. Pilarka tarczowa jest urządzeniem niezwykle wydajnym, ale też niebezpiecznym. Mając to na uwadze, należy pamiętać o stosowaniu dodatkowych środków ostrożności. Do istotnych elementów, które poprawiają poziom bezpieczeństwa pracy z pilarką, należą przesuwadła, popychacze oraz kliny rozszczepiające.  Przycinanie tarcicy na długość, precyzyjne obrzynanie materiału z kilku stron oraz rozdzielenie drewna na mniejsze części możliwe jest wyłącznie przy użyciu specjalistycznych pilarek tarczowych. Maszyny tego typu wyposażane są zazwyczaj w przesuwny stół z wmontowanymi w liniałami, ogranicznikami,  także podcinakami (umieszczonymi przed piłą główną).
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.