Igły tapicerskie. Co warto o nich wiedzieć?

Igła nie tylko dla tapicerów

Do pracy z takimi materiałami jak sznurek, dratwa, skóra, twardsze tkaniny, grube nici, czy wstążki potrzebne są odpowiednie akcesoria tapicerskie. Należą do nich m.in. igły, którymi przewleka się guziki i wykonuje pikowanie, obszywa materiały oraz łączy tkaniny. Słowem – znajdują zastosowanie wszędzie, gdzie wymagane jest przeszycie ręczne. Wbrew pozorom, służą one nie tylko tapicerom (profesjonalistom i amatorom). Po igły sięgają także miłośnicy różnego rodzaju robótek, majsterkowicze oraz fani prac DIY, czyli „zrób to sam”. Oryginalne zszywane notatniki, poduszki, worki, tkaniny obszywane dekoracyjnymi tasiemkami, ręcznie robione dywaniki — to tylko kilka przykładów prac, które wymagają użycia igły „do zadań specjalnych”.

Warianty igieł tapicerskich

Igły tapicerskie mają specjalne zastosowanie, toteż ich kształt i rozmiar odbiegają od standardowych igieł. Jak już zaznaczyliśmy, muszą one cechować się dużą wytrzymałością (nie mogą się złamać ani wygiąć), a jednocześnie praca z nimi musi być komfortowa. Każdy rodzaj czynności wymaga użycia innego narzędzia. Prześledźmy najpopularniejsze rodzaje prac i przeznaczone do nich rodzaje igieł tapicerskich. Wyjątkowo długie igły, z charakterystycznym zakończeniem („rączką”) są przeznaczone do przeciągania guzików oraz pikowania materiałów. Takie narzędzia mogą mieć od 27 do nawet 55 cm długości. Do wykonywania typowo dekoracyjnych obszyć, jak przeszywanie materaca, siedzenia lub kierownicy najlepsze są igły krzywe, kształtem przypominające półkole. Z kolei długie, zakończone oczkiem igły sprawdzą się do łącznia twardych tkanin przy pomocy grubych nici lub sznurka.

 
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.