Linie do produkcji parkietów. Jak powinny być wyposażone?

Produkcja parkietu nie jest pracą rękodzielniczą. To raczej linia produkcyjna, w której skład wchodzą rozmaite maszyny i urządzenia, nierzadko w pełni zautomatyzowane albo półautomatyczne. Efektem jest produkt budowlany, który przed wejściem na rynek musi spełniać określone normy. Dlatego tak ważne jest wyposażenie linii produkcyjnej parkietów. Co powinno się w nim znaleźć?

Traki do cięcia płyt i desek

 

Traki służą nie tylko do produkcji parkietów, ale także płyt wielowarstwowych, okien czy drzwi. Te, które trafiają na linie do produkcji parkietów, powinny być przede wszystkim precyzyjne i gwarantować wysoką jakość cięcia. Wśród dostępnych na rynku traków można znaleźć m.in. sterowane elektronicznie, cienkotnące piły trakowe. Każde z nich ma swoje zalety, wśród których najważniejsza jest wysoka wydajność i duża precyzja.

 

Maszyny do produkcji parkietu

 

Obecnie na rynku dostępne są nawet takie linie do produkcji parkietu, które służą do wytwarzania pojedynczych listew dla warstwy bazowej parkietu. Przykładem takich maszyn jest linia wzdłużnego profilowania DUO F, czyli bardzo precyzyjna maszyna, która może uzbroić nawet 12 wrzecion. Do standardowych elementów wyposażenia linii do produkcji parkietów należy też profilowanie wzdłużne elementów. Z kolei optymalną produkcję górnej warstwy parkietu zapewniają piły rozcinające, które w czasie pracy zachowują optymalność jakość obłogów (np. S-4 marki Schroeder).

 

Maszyny do wypełniania sęków drewnianych

 

Linie do produkcji parkietów powinny też być wyposażone w maszyny do wypełniania sęków drewnianych i automatycznej naprawy powierzchni drewna. Najlepsze maszyny tego rodzaju mają wysoki zakres obróbki, a w odniesieniu do wymiarów obrabianych przedmiotów zachowują maksymalną wszechstronność. Stosuje się je do obróbki desek parkietowych, płyt z masywnego drewna, płyt wielowarstwowych czy paneli meblowych.
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.